Serin İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi

 0 (216) 576 68 58-59

info@serinisgm.com

 İnönü Mh. Kartal Cd. No: 48/A

Ataşehir - İstanbul

 P.tesi - Cuma 08:30 - 18:30

Cumartesi 08:30 - 16:00

Aşılama

Aşılama

Aşılama

İşyerlerinde ki çalışan işçilere ve işçi alımı esnasında çalışmaya başlayacak olanların işyeri hekimleri ve sağlık personelleri tarafından bazı rahatsızlıklara karşı önlem almaları amacıyla aşılama uygulamalarında bulunmaları gerekmektedir. Özellikle de son birkaç yıl içerisinde Çalışma Bakanlığı tarafından aksi haline sert yaptırımlar uygulanarak zorunlu bir konuma getirtilen aşılama aşamaları, işyerinde ki bulaşıcı hastalıklar yörüngesine göre de belli bir liste içerisine yerleştirilmek zorundadır. Bu noktada da işyeri hekimine büyük bir görev düşmektedir. Zira, her bir çalışana teker teker yapılacak olan aşımala işlemleri, düzenli aralıklarla sistemli olarak uygulandığı takdirde de, çok daha olumlu sonuçlar elde ettirecektir. Bu sebepten dolayı da, işyeri işçi alımları esnasında zorunlu olan aşılama çeşitlerini şu şekilde başlıklandırarak sıralayabiliriz;

TETANOZ AŞISI

Bu aşı, işçilerin, özellikle de inşaat sektöründe çalışanların herhangi bir düşme ya da çivi, cam, metal, demir ve benzeri türde kesici aletlerin vücutlarının bir bölüme batması ya da kesmesi sonucunda oluşabilecek tetanoz ya da kangren rahatsızlıkların önüne geçirilmektedir. Senede en az iki kere gerçekleştirilmesi gereken bu aşı sayesinde de, işçilerin işe karşı bağışıklığı da düzene girebilecektir. Bu sebepten dolayı da olası iş kazaları risklerinin analizi yapıldıktan sonra, tetanoz aşısı uygulaması da eksiksiz olarak gerçekleştirilmelidir.

GRİP AŞISI

Bulaşma konusunda belki de en hızlı hastalık türü olan grip için önlem alabilmek adına, işçilerin sene içerisinde belirli dönem aralıklarıyla bu aşılarını yaptırmaları zorunludur. Özellikle de işverenin bu hususta çok daha dikkatli bir şekilde hareket etmesi işleri kolaylaştıracaktır. Tüm bunların yanı sıra, grip aşısı sayesinde çalışanların vücut bağışıklık sistemi de her daim dengeli bir işleyişte olacaktır.

HEPATİT B AŞISI

Hepatit B virüsünün önüne geçebilmek adına, işe alım esnasında ve belirli dönem aralıklarında bu aşılamanın mutlaka yapılması şarttır. Özellikle de bu virüsün hızlı bir bulaşıcılığı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, hem işçilerin sağlığı hem de iş yeri aksaklığının önlenmesi adına senenin belli dönemlerinde bu aşılama mutlaka gerçekleştirilmek zorundadır. Tüm bu aşılama aşamaları sayesinde de, sağlıklı bir iş güvenliği sağlanabilecektir.